ВИДЕО: Василичарски оган под вода

Од:

Кај музејот на вода нуркачите од Нуркачкиот центар АМФОРА од Охрид на атрактивен и за нив препознатлив начин по трет пат под вода го запалија традиционалниот василичарски оган со кој ја најавија Стара нова година.

На богатата трпеза беа испечените колбаси и квалитетно македонско вино.

Со ова нуркачите од АМФОРА на православните христијани им ја честитаат Стара нова година и Василица како и престојните празници Богојавленије Водици и Св. Јован крстител -денот на рибарите.

Би можело да ве интересира

Накитена подводната новогодишна елка во Охридското езеро

ВИДЕО: Културно историски знаменитости во Охридското Езеро

Новогодишна елка под вода 2022

Ана Ололовска

„Амфора“: Безмилосно се изловува охридската пастрмка во време на мрест и строга забрана за риболов

Ана Ололовска

Без китење елка во Охридското Езеро, нуркачите од под вода посакаа среќна Нова 2021 година

Ана Ололовска

ВИДЕО: Акција на нуркачкиот центар Амфора за вадење заостанати мрежи

Ана Ололовска