ВИДЕО: Уметник со посебни потреби црта со својата уста за да му помогне финансиски на локалниот музеј

Од:

Џесика Џует е уметник која има посебни потреби.

Родена е со ретка болест па така таа не е во можност да ги користи нејзините раце за да создава уметнички дела.  Џесика ја користи нејзината уста за тоа.

Делата нејзини се прекрасни и полни со детали, а тоа го препознаа илјадници американци ширум земјата.
Нејзиниот последен проект е да помогне финансиски на еден музеј во Мејн што има потреба од реставрација.
„Јас не сум доволно богата да донирам средства на музејот, но помагам на тој начин што ги продавам моите уметнички дела, а парите одат кај музејот за обнова“, рече Џесика за американската национална телевизија „CBS“.

Би можело да ве интересира

Македонскиот уметник Златко Крстевски твори и учествува на изложби поврзани со пандемијата

А1он

Отворена изложба „100 најдобри дела“ во Крива Паланка

А1он

Отворен повик за млади уметници на „Инкубатор“ програмата за култура

Ана Ололовска

Уметничко дело на сликарот Хокни продадено за 29 милиони долари во Лондон

А1он

ВИДЕО: Аргентински уметник собори шест светски рекорди

Драган Поповски

Женските уметнички дела претставуваат „мека порнографија за елитите“, тврди Мери Бирд

А1он