ВИДЕО: Тамара се пласираше во финалето на Евровизија

Од:

Тамара Тодевска со песната „Proud“ обезбеди место во финалето на 64. Евровизија, што се одржува во Тел Авив, Израел.

Таа вечерва во полуфиналето настапи под реден број 17.

Покрај Тамара од втората полуфинална вечер во финалето влегоа и претставниците на Холандија, Албанија, Шведска, Русија, Азербејџан, Данска, Норвешка, Швајцарија и Малта.

Претставници од првата полуфинална вечер кои се пласираа во финалето на Евровизија 2019 година се Грција, Белорусија, Србија, Кипар, Естонија, Австралија, Исланд, Сан Марино и Словенија.

Директно во финалето ќе настапат Германија, Израел, Италија, Франција и Шпанија.

Финалето на годинашниот Евросонг ќе се одржи в сабота кога свое седуминутно шоу ќе има Мадона.

Би можело да ве интересира

Косово одбиено да учествува на Евровизија

Ана Ололовска

Тамара најдобар годинашен женски евровизиски вокал

(ВИДЕО) Заев: Тамара и тимот станаа херои на земјата и силен глас за гордоста со која девојките и жените се борат за остварување на своите права

Ана Ололовска

Тамара седма на Евросонг, прва по гласовите на стручното жири

Татјана Ташкова

Копров и се извини на Србија: Лично чувствувам потреба да им се извинам на колегите и братска Србија

(ВИДЕО) Царовска: Северна Македонија е на врвот на евровизиската победничка листа со пораката за родова еднаквост и за прифаќање на различностите

Ана Ололовска