(ВИДЕО) Стравотна сцена: фудбалер се нафрли на судијата, го гонат за обид за убиство

Од:

Стравотни сцени од бразилските фудбалски терени.

Во дуелот на фудбалските клубови Гуарани и Сао Паоло РС, Вилијам Рибеиро дивјачки го нападна судијата Родриго Криваљеро. Откако го собори, го шутна со ногата во глава по што судијата ја иозгуби свеста.

Настапи паника, а полицијата влезе на теренот и го уапси фудбалерот.

Мечот беше прекинат во 59 минута, а судијата беше пренесен во болница, од каде што соопштија дека не се наоѓа во опасност.

Комесарот задолжен за истрагата, кажа дека фудбалерот ќе биде гонет за обид за убиство.

-Судијата беше удиран додека беше на земја, во беспомошна состојба. Можеше да претрпи сериозно оштетување на мозокот, рече тој.

Сао Паоло РС најави дека ќе го прекине договорот со Вилијам Рибеиро.

Би можело да ве интересира

Уништување шуми во бразилската амазонска прашума е зголемено за 22 отсто за една година

Ана Ололовска

Ето официјално се кандидираше за прв човек на камерунскиот фудбал

А1он

Бразил планира да го запре нелегалното уништување на шумите до 2028 година

Бразилската полиција уби 25 осомничени за кои се тврди дека биле дел од банда за грабеж на банки

Бразилските сенатори побараа обвинение против претседателот Болсонаро заради одговорот на Ковид-19

Ана Ололовска

Бразилски сенатори бараат на Болсонаро да му се забрани пристап до социјални мрежи

А1он