ВИДЕО: Сондата „Џуно” сними невреме на планетата Јупитер

Од:

Американската вселенска агенција НАСА објави снимка направена со сондата „Џуно”, на која се гледа џиновско атмосферско движење на планетата Јупитер.

На снимката вдесно се забележува непрекинато движење на џиновски гасовит ураган, а влево – стихијна појава на друг огромен виор.

Снимката е направена кон крајот на март, кога „Џуно” беше на растојание од само 12.700 километри од големото невреме.

Би можело да ве интересира

НАСА истражува први обвинувања за криминал во вселената

Ана Ололовска

ВИДЕО: Рускиот хуманоиден робот „Фјодор” одлета во Вселената

Ана Ололовска

Месечевиот камен од Аполо 14 потекнува од Земјата

Ана Ололовска

Мистериозни повторувачки сигнали од Вселената

А1он

Големи пожари на северниот дел од планетата видливи и од вселената

Ана Ололовска

Рoскосмос: Хуманоиден робот ФЕДОР заминува во вселената