ВИДЕО: Снегот оваа година ги изненади камилите во Саудиска Арабија

Од:

Обилен снег и виулици вчера го зафатија северозападниот дел на Саудиска Арабија, а во близина на градот Табук, снимена е реакцијата на неколку камили, кои не изгледаат воодушевено од новонастанатите снежни временски услови.

Снегот не е невообичаен за овој планински дел од Саудиска Арабија, а регионот околу Табук е позната туристичка одредница за многу луѓе од земјата и регионот, кои таму одат за првпат во животот да видат снег во живо. Некои туристи вчера возеле неколку стотици километри од Обединетите Арапски Емирати, за да можат да уживаат во зимската глетка.

Снежното невреме од средата зафати големи делови од Блискиот Исток и Медитеранот, вклучувајќи ги Либан, Сирија и Саудиска Арабија. Во некои региони, снег паднал за првпат во забележаната историја.

Властите издадоа предупредување за временските услови во повеќе делови од Кралството. Невреме со грмотевици, замрзнат дожд и снег се очекува во главниот град Ријад, како и во повеќе други големи градови.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пролетен снег ја завеа Хрватска

Жарко Настоски

Саудиската коалиција уништила шест дронови на Хутите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Априлски снег ја завеа Хрватска

На мал аџилак во Мека ќе можат да одат само вакцинирани или со стекнат имунитет од Ковид-19

Жарко Настоски

Најстудено на Попова Шапка, утрово 11 степени под нула

Саудиска Арабија им нуди на Хутите план план за прекин на огнот во Јемен

Жарко Настоски