ВИДЕО: Швајцарските чоколади отсега посјајни и шарени

Од:

Швајцарските научници пронајдоа начин како чоколадото да изгледа шарено, и тоа без додавање посебни состојки.

Истражувачи од Федералниот технолошки институт на Швајцарија открија метод за втиснување посебни структури на површината на чоколадото што би го направило посветкаво и „да сјае како виножито”.

– На тој начин, производот ја менува бојата како камелеон, се вели во соопштението.

„Чоколадото виножито“ е подготвено за индустриско производство, а преговорите со големите производители на слатки се во тек.

Би можело да ве интересира

Нов тренд во Велика Британија: Печење леб дома

Ана Ололовска

Коронавирусот го запре производството на Сахер торти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пица во време на коронавирусот

Ана Ололовска

Во Ханој веќе нудат „коронабургер“

Ана Ололовска

Орео го објави новиот вид на колачиња „Суприм Орео“, нивната вредност е повеќе од 10,000 долари

А1он

ВИДЕО: Неколку начини како да се подготви вкусно јајце

А1он