ВИДЕО: Шпански манастир во Мајами е најголемата загатка во историјата на човештвото

Од:

Антички шпански манастир од 12 век е најстарата зграда во Америка, е пронајден во Мајами, благодарение на медиумскиот магнат Вилијам Рандолф Херст.

Манастирот на Богородица, Кралицата на ангелите, како што тогаш беше нарекуван, бил изграден во Сеговија. По социјалната револуција во Шпанија, монасите го напуштиле на почетокот на 19 век. Целиот комплекс околу манастирот бил запален и продаден, а имотот бил претворен во штала.

Потребни беа 19 месеци и еквивалент на денешните 20 милиони долари за повторно да се подигне манастирот. Според магазинот Тајм од 1953 година, манастирот бил “најголемата сложувалка во историјата”

Манастирот на Богородица, Кралицата на ангелите, се наоѓа во северниот дел на Мајами Бич.

Би можело да ве интересира

Македонските и бугарските експерти со разлики за средновековната историја, за Делчев ќе се разговара утре

Научници и иноватори предлагаат радикални начини за „повторно замрзнување“ на Арктикот

Ана Ололовска

Виена е најпријатниот град за живеење во светот

Ана Ололовска

Уметнички проект „Арт парк“ во Загреб

Ана Ололовска

Пред 50 години британската армија влезе во Северна Ирска

А1он

Богат и разновиден археолошки материјал најден на наоѓалиштето Чаир рид во неготинско Тремник

Ана Ололовска