ВИДЕО: Руска олимписка шампионка за Водици влезе во замрзнатата вода

Од:

Православните верници на 19 јануари го слават Богојавление, а традиционално многу Руси на тој ден се нурнуваат во студените води.

Поради пандемијата на коронавирусот, еден од најомилените празници во Русија се одбележува на сосема поинаков начин, па многумина одлучија ритуалот да го изведат по дома. Една од нив е Екатерина Боброва, поранешната олимписка шампионка.

Таа освои златен медал на Олимписките игри во Сочи во 2014 година, во уметничко лизгање, а сега воодушеви со влегувањето во замрзнатата вода.

Таа истакна дека обичајот го научила од нејзиниот татко и дека илјадници Руси истото ќе го направат на овој ден.

Би можело да ве интересира

Чешка сака во руската амбасада во Прага да останат само петмина дипломати

Жарко Настоски

Стано: ЕУ е за заживување на дијалогот за разоружување со Русија

Ана Ололовска

Русија почна големи воени важби на Крим, вклучени над 10.000 војници

Ана Ололовска

Москва доби рок до пладне да ја повлече одлуката за протерување на чешките дипломати

Ана Ололовска

Бугари од Софија му порачаа на Путин да го пушти Навални од затвор

Жарко Настоски

Уште 200 поддржувачи на Навални уапсени на протести во Русија

Жарко Настоски