ВИДЕО: Прв комерцијален лет на електричен хидроавион

Од:

Првиот комерцијален електричен хидроавион на Харбор Ер и Магникс имаше пробен лет во канадскиот град Ванкувер.

При краткиот лет, во леталото имаше шест патници. Двете компании соопштија дека ова е прв чекор в изградбата на првата електрична флота на светот.

„Овој историски лет го означува почетокот на третата ера во воздухопловството – електричното доба”, стои во заедничката изјава.

Називот на хидроавионот е „Хевиленд Канада ДХЦ-2 Бивер“, и има моќност од 750 коњски сили.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Неуништиво стакло за складирање податоци

Ана Ололовска

Програма која не дозволува голи фотографии

Ана Ололовска

Мајкрософт со нов антивирусен софтвер за Андроид и „iOS“

А1он

Почина пронаоѓачот на „Ctrl+x“, „Ctrl+c“ и „Ctrl+v“

Ана Ололовска

Откажан најголемиот саем за мобилни телефони во светот поради коронавирусот

Драган Поповски

Андроид-Блутутот закана за кибер-безбедноста на корисникот

Ана Ололовска