ВИДЕО: Промовиран новиот електромобил „Тесла Модел Ипсилон“

Од:

Компанијата „Тесла“ го промовираше својот втор автомобил на електричен погон, „Модел Ипсилон“, чија почетна цена е 47.000 долари.

Директорот на компанијата, Илон Маск најави дека стандардната верзија по цена од 39.000 долари ќе биде достапна од 2021 година.

Маск претходно го опишуваше „Модел Ипсилон“ како дел од плановите за пристап до поширок круг потрошувачи, следејќи го примерот на „Моделот 3“, кој е најевтиното возило на овој бренд, што се појави на пазарот во 2017 година.

Првиот, поскап модел ќе може да мине 482 километри со едно полнење, а стандардниот ќе има „домет“ од 500 километри.

Првите испораки се очекува да почнат наредната година, а за нив веќе има десетици илјади заинтересирани.

Би можело да ве интересира

911 фамилијата му посакува „Добредојде“ на новиот член на осмата генерација

Ана Ололовска

Голем пад на продажбата на автомобили во светот

Ана Ололовска

Нисан отпушта над 10.000 работници

Ана Ололовска

Пад на акциите на Астон Мартин

Ана Ололовска

Крај на Мекларен 600ЛТ

Бразил: Откриена фабрика за лажни „ферари“ и „ламборџини“

Ана Ололовска