ВИДЕО: Полска победник на овогодинешната „Детска Евровизија”

Од:

Тринаесетгодишната претставничка на Полска Роксана Венгер победи на меѓународниот натпревар за песна на „Детска Евровизија 2018″ со песната „Anyone I Want To Be”.

Финалето на евровизиското натпреварување се одржа главниот град на Белорусија, Минск.

За главната награда „Кристален микрофон” се бореа 20 земји. Македонија ја претставуваше 13- годишната Марија Спасовска од Скопје, со песната ,,Дома”. Со освоени 99 поени, таа го освои 12. место.

Би можело да ве интересира

Официјално претставена бугарската песна за Детската Евровизија 2021

Ана Ололовска

Децата од „Дајте Музика“ ќе настапат на детскиот Евросонг со песната „Green forces“

Ана Ололовска

Бугарија ќе настапи на Детската Евровизија со песна на Васил Гарванлиев, Давор Јордановски и Весна Малинова

А1он

Децата од „Дајте музика“ наши претставници на јуниорскиот Евросонг 2021

Ана Ололовска

Торино домаќин на Евровизија, според италијанските медиуми

Ана Ололовска

Италијанскиот рокер Давид сепак не се дрогирал, тестот испадна негативен

Жарко Настоски