ВИДЕО: Почина легендарниот музичар Мори Канте

Од:

Канте со својата маркатност на сцената и неговите композиции ја зголеми популарноста на африканската музика во светот.

Неговиот најголем хит “Yeke yeke” кој беше издаден во далечната 1987 година е продаден во неколку милиони примероци и се искачи на врвот на повеќе музички топ листи во светот.

„Канте боледуваше од неколку хронични заболувања и често одеше во Франција на лекување, но тоа сега беше невозможно поради коронавирусот“, рече неговиот син и додаде дека неговата здравствена состојба се влошила во последните неколку дена.

Би можело да ве интересира

Познатиот фотопортрет на Џенифер Анистон оди на наддавање

Ана Ололовска

Наташа Малинкова со нова песна и спот

Ана Ололовска

И ѕвездите протестираат против полициската бруталност и расизмот во САД

Ана Ололовска

Во „Анталогијата“ на Мишо Ковач се најде и македонската песна „Калеш бре, Анѓо“

А1он

Глумецот Грегори Бојс починал од предозираност со кокаин

Ана Ололовска

Иако не пееше Викторија Бекам лани добила милион фунти од обединувањето на „Спајс грлс“

Ана Ололовска