ВИДЕО: Почина легендарниот музичар Мори Канте

Од:

Канте со својата маркатност на сцената и неговите композиции ја зголеми популарноста на африканската музика во светот.

Неговиот најголем хит “Yeke yeke” кој беше издаден во далечната 1987 година е продаден во неколку милиони примероци и се искачи на врвот на повеќе музички топ листи во светот.

„Канте боледуваше од неколку хронични заболувања и често одеше во Франција на лекување, но тоа сега беше невозможно поради коронавирусот“, рече неговиот син и додаде дека неговата здравствена состојба се влошила во последните неколку дена.

Би можело да ве интересира

Кристина Ричи го тужи сопругот за насилство

Ана Ололовска

Емилија Кларк ја продаде куќата во Лос Анџелес за 4,4 милиони долари

Ана Ололовска

Кристи Свонсон во одбрана на Доналд Трамп

Ана Ололовска

Џим Кери со роденденска порака до „белите шовинисти“ меѓу републиканците

Ана Ололовска

ВИДЕО: Џастин Тимберлејк проговори за своето второ дете со глумицата Џесика Бил

Ана Ололовска

Д-р Дре повторно обвинет за семејно насилство

Ана Ололовска