ВИДЕО: Питер Динклиџ ја доби четвртата, рекордна „Еми“ статуетка за машка споредна улога

Од:

Питер Динклиџ постави рекорд на синоќешното 71. доделување на „Еми“ наградите. Имено, тој ја доби четвртата статуетка за најдобра машка споредна улога, што не му успеало на никој друг претходно.

Сите четири „Еми“ награди тој ги доби за една иста улога – Тајрион Ланистер во серијата „Игра на престоли“, и тоа во 2011., 2015., 2018. и сега, во 2019 година.

Во 2012. тој за истата оваа улога доби и „Златен глобус“.

Би можело да ве интересира

Софи Тарнер си го зеде престолот од Game of Thrones

Ана Ололовска

Фифти Сент „распали“ по наградите „Еми“, не ја номинирале неговата серија

Жарко Настоски

Претпродолжението на „Game of Thrones“ како нова серија на HBO

Ана Ололовска

Доделени „Еми” наградите за 2019 година

Ана Ололовска

Game of Thrones со 32 „Еми“ номинации

Ана Ололовска

Австралиска мува го доби името по негативец од Game of Thrones

Ана Ололовска