ВИДЕО: Песната за планетата Земја собра над три милиони прегледи за 10 часа

Од:

Анимираниот спот за песната „Еаrth“ (Земја) на комичарот-рапер Лил Дики, за само десетина часа од објавувањето собра над три милиони прегледи на Јутјуб.

Денеска се одбележува Денот на планетата Земја, и песната е посветена на него. Вкупно 32 светски ѕвезди имаат свој удел во овој видеоспот, меѓу кои и Аријана Гранде, Кање Вест, Ед Ширан, Сију, Џастин Бибер, Снуп Дог, Леонардо ди Каприо и други.

– Сè почна како едноставна шега, но се претвори во најважната задача која некогаш сум ја имал, изјави Лил Дики (чие вистинско име е Дејвид Бурд), за списанието „Тајм“.

Натаму, тој откри дека дел од приходите од песната ќе оди за фондацијата на Леонардо ди Каприо, што се занимава со заштита на околината и со кампањи за климатските промени.

Би можело да ве интересира

Тејлор Свифт ја освои главната награда на MTВ Видео музички награди

Ана Ололовска

Која од „Дисциплина кичме“ се разбуди од кома

Почнува фестивалот на електронска музика „Грин бич“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нова песна на Лозано – „Не те вадам од памет“

Ана Ололовска

Откажан вториот „Вудсток” фестивал

Ана Ололовска

Која од „Дисциплина кичме“ хоспитализиран поради мозочен удар

Ана Ололовска