ВИДЕО: Откриено „езеро од лава“ кај Антарктикот

Научници од колеџ во Лондон и Британската антарктичка асоцијација со помош на сателит откриле „езеро од лава“ на Саундер – остров што се наоѓа на крајниот исток на Антарктикот.

Езерото е едно од осумте од ојот вид што досега се откриени на Земјата. Се претпоставува дека температурата на лавата тука е меѓу 989 и 1.279 Целзиусови степени.

Според стручните лица, островот и вулканската планина на него се многу тешко достапни, па без сателитски снимки со висока резолуција, е скоро невозможно да се дознае нешто повеќе за овој природен феномен.

Еден од следните планови вклучува и прелет со авион или дрон над вулканот, за да може да се сними езерото. Тој потфат ќе биде сложен и, за да се реализира, веројатно ќе минат години.

Би можело да ве интересира

Изумирањето на ајкулите е сигнал за уништување на Средоземното Море

Ана Ололовска

ВИДЕО: Затемнување на Сонцето над Јужна Америка

Ана Ололовска

Затемнување на Сонцето над Аргентина и Чиле

Ана Ололовска

Невообичаено: Се истопија две милијарди тони мраз за 24 часа

Ана Ололовска

Растенијата исчезнуваат двојно побрзо од животните

Ана Ололовска

Научниците предупредуваат: Нивото на морињата би можело да порасне за два метри до 2100 година

Ана Ололовска