ВИДЕО: Ноќ во хотел за едно евро, но под услов престојот да се пренесува во живо

Од:

Јапонскиот хотел „Бизнис рјокан асахи” во градот Фукуока нуди ноќевање по цена од 130 јени (едно евро), но под услов – престојот во собата да биде пренесуван во живо на интернет, на Јутјуб и другите социјални мрежи.

За пријавување, не мора да се биде познат јутјубер, инфлуенсер, јавна личност, и не мора да правите шоу за привлекување внимание додека сте во хотелската соба. Тоа просто, значи разменување на својата приватност за евтина хотелска соба.

Таа сепак, не е луксузна. Уредена е во традиционален јапонски стил и е со помалку мебел.

Камерите во собата снимаат непрекинато и нема „мртви агли“. Тоалетот и туш-кабината се еден кат подолу. Гостите не смеат да бидат голи, ниту да покажуваат егзибиционистички склоности. Во спротивно, договорот не важи. Дозволено е да се изгаси светлото за време на спиење. Преносот е без звук, зашто управата сака да ги задржи авторските права.

Клучното прашање е – зошто хотелот нуди ваков пакет? Раководството вели дека собата број 8 е најмалку резервирана во целиот хотел и, мислат дека вака таа ќе стане попопуларна и побарана.

Би можело да ве интересира

Уште еден Кинез казнет зашто фрлил монети во мотор на авион

Ана Ололовска

Обновата на Триумфалната порта во Палмира ќе чини милион долари

Ана Ололовска

Дали Љубљана станува новата европска туристичка мека?

Татјана Ташкова

„Пат на мелодијата“ во Јапонија

Ана Ололовска

Ирска меѓу најпосакуваните туристички дестинации во 2020 година

Татјана Ташкова

Легендата за Свети Никола се уште е жива во Епинал и на Истокот од Франција

Ана Ололовска