ВИДЕО: Несекојдневна снимка од првите сончеви блесоци над Земјата

Израелската месечева сонда Берешит на приватната воздушно-вселенска компанија Спејс ИЛ го сними појавувањето на Сонцето над Земјата.

На видеото се гледа појавување на Сонцето проследено со силен одблесок.

Сондата како прототип се појави на конкурсот „Гугл лунар експрајз”, но потоа беше доусовршена и испратена на Месечината.

Мисија „Берешит” завршува на 9 април.

Би можело да ве интересира

Кинеската вселенска лабораторија “Небеска палата“ изгоре во текот на враќањето кон Земјата

Скафандерот на Нил Армстронг повторно изложен пред јавноста

Ана Ололовска

Пад на европскиот Систем за сателитска навигација „Галилео“

Ана Ололовска

Индија повторно ја одложи мисијата на Месечината

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русија успешно лансира најнов вселенски телескоп

Ана Ололовска

Изумирањето на ајкулите е сигнал за уништување на Средоземното Море

Ана Ололовска