ВИДЕО: Навивач на Вест Хем ги истепа сам сите хулигани во Холандија

Од:

Навивачите на АЗ Алкмар се однесуваа срамно на натпреварот на нивниот тим против Вест Хем во полуфиналето на Конференциската лига, каде по натпреварот сакаа да ги нападнат семејствата на играчите.

Средбата меѓу АЗ Алкмар и Вест Хем во полуфиналето на Конференциската лига ја одбележа голем скандал, бидејќи навивачите на домашната екипа се обидоа да ги нападнат членовите на семејството на гостинските фудбалери. Откако пред натпреварот се пресметаа со навивачите на англискиот тим, на крајот од мечот сакаа да започнат тепачка со семејствата на фудбалерите, но не успеаја целосно – брзо реагираа играчите.

Централниот сектор на стадионот го „бранеа“ дел од навивачите, а еден од нив кој беше фатен на камера како ги тепа хулигани, доби култен статус меѓу фановите. Тој се позиционираше на врвот од скалите кои домашните симпатизери се обидоа да ги освојат и од височина им задаваше удари иако беше бројчано инфериорен.

Сепак, овој ветеран од трибината на навивачите на Вест Хем имаше предност во други работи. Неговата добра позиција и искуство од улични борби во Англија во други времиња ги натера Холанѓаните да капитулираат пред неговите тупаници.

Фудбалерите на Вест Хем забележаа победи на двата натпревари против АЗ Алкмар и со тоа ја добија шансата да се борат за европскиот трофеј. Противник во финалето на Конференциската лига ќе им биде Фиорентина, а тој натпревар ќе се игра во Прага на 7 јуни. Претходната сезона во премиерното издание на ова натпреварување трофејот го освои Рома под водство на Жозе Мурињо.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Гол бегаше од балконот на петтиот кат, а потоа гневните соседи го начекаа да го тепаат

Предраг Петровиќ

Инцидент во Струмица: Двајца насилници истепаa средношколец

(ВИДЕО) Крвави образи и скршени очила во тепачката на бугарските пратеници: Се клоцаат и се нарекуват гниди

Орце Костов

Поради меѓусебно недоразбирање: Скопјанка истепа две години постара сограѓанка

Горан Наумовски

Инцидент во Анкара: Прво се расправаа, па се истепаа поддржувачи на Киличдароглу

ВИДЕО: Снимка од тепачка на матуранти од две белградски гимназии

Горан Наумовски