ВИДЕО: Научници го пресоздадоа гласот на древна мумија

Од:

Научници oд кралскиот Холовеј колеџ во Лондон соопштија дека го пресоздале гласот на 3.000 години стара египетска мумија, со помош на медицински скенери, 3-Д печатачи и електронски душник.

Во трудот објавен во списанието „Сајентифик рипортс“, авторите истакнуваат дека техниката им овозможила да го произведат само звукот „е”. Како што истакнуваат научниците, тонот веројатно не бил прецизен одраз на говорот на египетскиот свештеник Несијамун, со чие мумифицирано тело истражувачите и работеле, оти неговиот јазик изминативе три илјадалетија изгубил голем дел од својот квантитет.

Самиот модел не е доволен за да се реконструираат цели зборови или пак, реченици, се вели во написот.

– Но, тоа е нешто на кое работиме и ќе биде изводливо еден ден, смета Дејвид М. Хауард, еден од авторите на истражувањто.

Би можело да ве интересира

Босанците крстија ѕвезда и планета по Босна и Неретва

Ана Ололовска

Откриена најдлабоката точка на Земјата, три и пол километри под морското ниво

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Мистериозен сигнал открива нов вид ѕвезден систем

Татјана Ташкова

Писмо на Ајнштајн од 1950 година на аукција во Ерусалим

Ана Ололовска

Јапонците разработуваат теорија за долговечноста

Ана Ололовска

Јапонски научници оживеаја мозок од мртов глушец

Ана Ололовска