ВИДЕО: НАСА сними спирална галаксија

Од:

Телескопот Хабл на НАСА, забележал блескава нова фотографија на спиралната галаксија, NGC 2903.

NGC 2903 е дел од соѕвездието Лео, кое се наоѓа околу 30 милиони светлосни години од Земјата. НАСА го искористи моќниот орбитален телескоп за да го истражи заедно со над 100 други галаксии во регионот.

Спиралните галаксии го сочинуваат поголемиот дел од галаксиите во вселената на над 75 проценти. За нашата галаксија, Млечниот пат се сметаше дека е една до 1960-тите, кога е прекласифицирана како спирална галаксија со посебен централен бар покрај спиралните оружја. Спиралните галаксии се преполни со ѕвезди и соларни системи, како и со космичка прашина и гас.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Метеор од 100 килограми го проби звучниот ѕид над САД

Ана Ололовска

ВИДЕО: Снимки од „транзитот на Меркур“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мисија „Аида“: Две вселенски сонди за прв пат ќе ја менуваат траекторијата на астероид кој се движи кон Земја

Татјана Ташкова

Меркур денеска минува во линија меѓу Сонцето и Земјата

Ана Ололовска

Првиот град на Марс ќе се гради 20 години

Ана Ололовска

На кометата Борисов најверојатно има вода

Ана Ололовска