ВИДЕО: На Аљаска најдена порака в шише напишана пред 50 години

Од:

На брегот на западна Аљаска, е најдено шише со порака од руски морнар, напишана пред 50 години, а наскоро потоа е пронајден и авторот.

Тајлер Иваноф, инаку локален жител, сосем случајно наишол на зелено шише, додека собирал огревни дрва во близина на местото Шишмареф, 966 километри северозападно од најголемиот град на Аљаска – Енкориџ. Човекот го објави писмото на Фејсбук, каде пријателите кои разбираат руски ја превеле пораката. Се работи за поздрав од руски морнар од времето на Студената војна, поточно од 1969 година.

Пораката содржи и адреса и молба за одговор од лицето што ќе ја пронајде. Новинарите од руската телевизија „Русија 1“ открија дека автор на писмото е капетан Антолиј Боцаненко.

– Изгледа како мојот ракопис. Тоа е сигурно!, истакна тој. „Ја испратив оваа порака додека бев на бродот „Сулак”, изграден 1966 година и што пловеше до 1970 година“.

Боцаненко се расплакал кога ги видел фотографиите со шишето и писмото.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ниланши Пател и лани била тинејџерка со најдолга коса на светот

Ана Ололовска

На огласот на милијардерот Маезава се пријавиле над 20.000 кандидатки

Ана Ололовска

ВИДЕО: Американка двапати родила близнаци за една година

Ана Ололовска

Забраната на пластични ќеси ја истакна снаодливоста на Тајланѓаните

Ана Ололовска

Ќерка го тужела татко си оти ѝ удрил шлаканица, и изгубила

Ана Ололовска

Природен феномен: Невообичаено многу близнаци на едно место

Ана Ололовска