(ВИДЕО) Мајкрософт: Хакери се обидуваат да профитираат од трагичната смрт на Коби Брајант

Од:

Истражувачите на службата за безбедност на „Мајкрософт“ откриле дека позадините за десктоп на кои е Коби Брајант, содржат скриен софтвер, кој тајно собира криптовалути од компјутерите на луѓето кои ги симнале.

dobivaj vesti na viber

Таканаречениот „црв за крипто-грабеж“ им дозволува на сајбер криминалците да ја користат силата на процесорот на жртвениот компјутер за да произведат криптовалути како што е биткоинот.

Хакери се обидуваат да профитираат од трагичната смрт на Коби Брајант така што со уфрлување на вирус во фотографиите од легендарниот кошаркар, кои корисниците на интернет низ светот ги симнуваат, крадат криптовалути.

„Додека светот жали поради загубата на НБА легендата, сајбер криминалците, како што и се очекуваше, користат можност да извлечат корист од таа трагедија“ велат истражувачите.

Тие предупредуваат дека „крипто-кражбите“ стануваат се повеќе популарен метод на заработување пари меѓу хакерите, бидејќи луѓето кои се неупатени во светот на сајбер криминалот, тешко може да воочат таков напад.

Би можело да ве интересира

Мајкрософт: Цел на руска информативна шпионажа се 42 земји кои и помагаат на Украина

А1он

Мајкрософт купува компанија за игри за речиси 70 милијарди долари

А1он

ЕК одобри Мајкрософт да ја купи „Нуанс“ за 16 милијарди долари

Ана Ололовска

Рекорден нето профит на „Мајкрософт“ од преку 20 милијарди долари

Ана Ололовска

Мајкрософт и Линкедин го одложија враќањето на вработените во канцелариите

Ана Ололовска

За новата игра на „Мајкрософт“ – нов џојстик

Ана Ололовска