ВИДЕО: Магарица што лета видена во Шпанија – пожарникари со хеликоптер ја спасуваа Оливија

Од:

Мадридските пожарникари денеска беа повикани на необична задача – да извлечат магаре заглавено во жици и грмушки во селото Ел Боало во близина на шпанската престолнина, на падините на планината Гвадарама.

Сопственикот на несреќната магарица по име Оливија ги повикал итните служби откако не можел да го ослободи животното, кое било исцрпено од неколкучасовните обиди да се извлече.

Снимките кои ги објавија Итните служби на општина Мадрид покажуваат како течеше операцијата за ослободување на Оливија:

Напомош бил повикан хеликоптер на Горската спасителна служба, со кој магарицата, висејќи на крајот на долга сајла, била пренесена преку планината.

Оливија била под лесно дејство на средства за смирување за време на стресниот лет, соопштија ветеринарите, кои додаваат дека магарицата реагира добро на одредената терапија.

Би можело да ве интересира

Британец ѝ понудил „претфудбалски договор“ на девојката

Ана Ололовска

ВИДЕО: Гратче во САД не сакајќи ја продаде својата водна кула на приватно лице

Ана Ололовска

Шпанија ги отвора своите граници за вакцинираните патници

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем пожар во Мадрид, гори хотелот „Нуево“

Жарко Настоски

ВИДЕО: Индиец уапсен зашто сакал неговото милениче „да лета“ со балон

Ана Ололовска

По 3.000 години, тасмански ѓавол се роди во континентална Австралија

Ана Ололовска