ВИДЕО: Куќа од контејнери

Од:

Студиото МБ, користејќи го прототип-концептот Инста Хоусе, создаде живеалиште од шест бродски товарни контејнери.

Крајниот исход од сè тоа е современ функционален дом со четири спални соби, три бањи, кујна и пространа соба за дневен престој.

Контејнерите за куќата прво биле прилагодени, па биле поврзани за да има ходници и скали меѓу нив. Дневните соби се двојни, поточно елементите се еден врз друг, а просториите за одмор и се горе или отстрана.

Надвор се наоѓа базен опкружен со зеленило.

Би можело да ве интересира

Почувствувајте го мирисот на Вселената за 15 долари

Ана Ололовска

Австралијка прави гламурозна облека од хартиени кеси

Ана Ололовска

Од стар автобус, направил удобна викендичка

Ана Ололовска

Современ дом со поглед на море во британскиот округ Кент

Ана Ололовска

Заштитни маски од кожа на бурмански питон

Ана Ололовска

Скопје има нова култура, се наоѓа во населба Аеродром и се вика АудиоКултура

Ана Ололовска