ВИДЕО: Копии на Доналд и Меланија Трамп се појавија на приемот во Белата куќа за „Ноќта на вештерките“

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп заедно со првата дама Меланија се најдоа во центарот на вниманието во Белата куќа за време на пречекот на „Ноќта на вештерките“ или „Вечерта на сите Светци“.

За време на настанот, во публиката се појави минијатурна верзија на првиот пар на САД.

Мало момче и девојче, облечени како Доналд и Меланија многу слични на нив, се фотографираа со американскиот претседател и неговата сопруга.

„Правилата за социјално растојание беа запазени на годишниот прием за Ноќта на вештерките“, соопштија од Белата куќа.

Празникот се прославува на 31 октомври. Според многу научници, овој празник првобитно бил под влијание на западноевропскиот празник на жетвата и денот на мртвите со можни пагански корени, додека други сметаат дека тој произлегол од Саун и има христијански корени.

Овој ден често е поврзан со црната и портокаловата боја, а посебно со симболот фенер од тиква.

Активностите поврзани со овој ден вклучуваат шеги (trick-or-treat), маскенбал, „посетување на проколнати места“, палење оган, резбање тикви, „вадење јаболка“ (apple bobbing), читање страшни приказни и гледање хорор филмови.

Би можело да ве интересира

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Белата куќа пристигна божиќната елка

Ана Ололовска

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

Ана Ололовска

Поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, го повика сојузникот Трамп да го признае поразот

Ана Ололовска

Изборниот штаб на Трамп поднесе жалба на пресудата на Федералниот суд на Пенсилванија за победа на Бајден

Ана Ололовска

Кампањата на Трамп се дистанцираше од адвокатката Синди Пауел

Ана Ололовска