ВИДЕО: Климатски активисти полеаја со боја уметничко дело во музеј во Австрија

Од:

Активистите за климатски промени фрлија боја врз сликата на Густав Климт во музејот во Виена во знак на протест, на денот кога влезот беше бесплатен благодарение на спонзорството на една нафтена компанија, пренесува Ројтерс.

Активистичката група „Последна генерација“ на интернет објави слики од еден поддржувач како истура, како што ја нарече, „црна, мрсна течност“ на екранот пред „Смртта и животот“ на Климт во музејот Леополд, пред да биде пресретнат од член на персоналот додека друг активист очигледно ја залепи раката на екранот.

Ова е најнова епизода во серијата такви акции на активисти за климатски промени кои сакаат да го потресат јавното мислење со фрлање течност на познатите уметнички дела во музеите или опремата што ги штити тие дела.

Би можело да ве интересира

Во Виена: Убиена млада мајка по потекло од поранешна Југославија

Војската излегува на улиците во Виена: Австрија го зголеми нивото на закана од тероризам

А1он

Пукање во Виена: Ранети четири лица

17-годишник со турско потекло е уапсен во Виена поради планирање терористички напад

Кралски питон долг 1,5 метар е пронајден во близина на паркинг во Виена

Србин е уапсен во Виена: Се закануваше дека ќе убие „во живо“, а потоа побара пиштол