ВИДЕО: Климатски активисти полеаја со боја уметничко дело во музеј во Австрија

Од:

Активистите за климатски промени фрлија боја врз сликата на Густав Климт во музејот во Виена во знак на протест, на денот кога влезот беше бесплатен благодарение на спонзорството на една нафтена компанија, пренесува Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Активистичката група „Последна генерација“ на интернет објави слики од еден поддржувач како истура, како што ја нарече, „црна, мрсна течност“ на екранот пред „Смртта и животот“ на Климт во музејот Леополд, пред да биде пресретнат од член на персоналот додека друг активист очигледно ја залепи раката на екранот.

Ова е најнова епизода во серијата такви акции на активисти за климатски промени кои сакаат да го потресат јавното мислење со фрлање течност на познатите уметнички дела во музеите или опремата што ги штити тие дела.

Би можело да ве интересира

Укината пресудата за поранешниот австриски вицеканцелар Штрахе за случајот корупција

А1он

Градоначалниците на европски метрополи насамарени, разговарале со лажен Кличко

Катерина Павлова-Николовска

Виенски институт за меѓународни економски студии: На ЕУ и е потребна нова стратегија за Западен Балка

А1он

Уапсен малолетник со потекло од Македонија, се заканувал дека ќе ја разнесе катедралата во Виена

Катерина Павлова-Николовска

„Исламска држава“ презеде одговорност за терористичкиот напад во Виена

Жарко Настоски

Во Челопек осуда на терористичкиот напад во Виена во кој учествуваше момче со потекло од селото

Жарко Настоски