ВИДЕО: Карневалска магија во Струмица

Од:

Со над 1200 учесници, инвентивни маски и во традицонално одлична атмосфера вчера вечер со дефилето карневалот во Струмица уште една го потврди статусот на еден од најдобрите на Балканот.

Околу 41 карневалска група се појавији на дефилето кое траеше повеќе од три часа. Имаше гости од Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Бугарија.

– Струмица вечерва беше центар на светот. Се случи уште едно струмичко чудо. Се случи Интернационалната карневалска поворка, главниот настан на овогодинешните карневалски свечености во нашиот град, пред очите на илјадници струмичани, но и пред бројните гости од земјата и странство. Беше тоа струмички карневал кој долго ќе се памети. Над 1.100 маскирани луѓе од Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Грција, Бугарија и Македонија, од кои најбројни беа струмичките карневалџии, направија карневалска магија која не се опишува со зборови, нашиша градоначалникот на Струмица костадин костадинов.

Годинашново издание на Струмичкито карневал го следеа и преставници на Европската асоцијација на карневалски градови од Шведска, Германија, Холандија, Италија, Словенија и Турција.

Би можело да ве интересира

Инцидент во Струмица: Двајца насилници истепаa средношколец

Моторциклист од Струмица повреден во сообраќајка, заврши на болничко лекување

Неприфатливо е во Струмица да има маска со ликот на Хитлер – реакција на Еврејската заедница

Катерина Павлова-Николовска

Во Струмица одбележана 19-годишнината од загинувањето на претседателот Трајковски

Почнуваат осумдневните карневалски празнувања во Струмица

Ана Ололовска

IQOS караванот ќе ја посети Струмица за време на Струмичкиот карневал