(ВИДЕО) Истражување: „Чудовиштето од Лох Нес“ веројатно е џиновска јагула

Од:

Во шкотското езеро Лох Нес утврдено е присуство на многу траги од јагули, насекаде низ подводната површина. Но, нема поголеми животни, како диносауруси, на пример, тврди професорот Нил Гемел, од новозеландскиот Универзитет Отаго.

Па така, новата претпоставка на научниците е дека светски познатото „чудовиште од Лох Нес“, веројатно, е поголема јагула. Примероците се земени минатата година во јуни.

– Јагулите се многу застапени во системот на Лох Нес… Во секое место од каде што земавме примерок, имаше многу траги од ова животно, рече Гемел.

Најпознатата слика на славната „Неси” е онаа од 1934 година, каде што ѝ се гледа главата и долгиот врат како ѕиркаат над водата.

Би можело да ве интересира

Јапонски град им забрани на луѓето да гледаат во телефон додека одат по улица

Ана Ололовска

Вработен во Старбакс во Сан Диего добил „интернет бакшиш“ од речиси 100.000 долари

Ана Ололовска

Се продава родното место на Че Гевара

Ана Ололовска

Вo руините на полски замoк пронајден ковчег со сребро од Втората светска војна

Ана Ололовска

Јела Вонк заработува стотици илјади од својата носена долна облека

Ана Ололовска

На протест тргнала со транспарент, дома се вратила со свршенички прстен

Ана Ололовска