ВИДЕО: Гинисовиот рекорд за најдолга подводна прошетка соборен во Сплит

Од:

Борис Милошиќ од Сплит, Хрватска, го собори рекордот за најдолга подводна прошетка во еден здив во машка категорија, со тоа што на 1 март лани под вода изодел 96 метри, информираат од Организацијата на Гинисови рекорди.

dobivaj vesti na viber

Како што информираат од организацијата, Милошиќ овој подвиг го завршил за три минути и 34 секунди и го соборил претходниот рекорд за 16 метри. За да ја добие престижната награда, тој морал постојано да ја држи едната нога на подводното тло, a според пропозиците, за оваа цел тој можел да прикачи тегови.

Страста на Милошиќ за нуркање потекнува уште кога имал седум години. Од својата 14-та година тој нуркањето го практикувал како професионален спорт. За да дојде до Гиносовата титула, тој вели дека тренирал петпати неделно.

Би можело да ве интересира

Почина веројатно последната личност родена во 19. век

Ана Ололовска

Соборен рекордот во менување автомобилски гуми

Ана Ололовска

ВИДЕО: Џои Честнат од САД изеде рекордни 76 виршли одеднаш

Ана Ололовска

Швајцарски кројач соши панталони од 70 метри

Ана Ололовска

Новиот женски рекорд за најбрзо искачување на Еверест, ѝ припаѓа на планинарка од Хонг Конг

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Пуцвал“ за Гинис – Симон Вилијамс е горда сопственичка на најголемата афро-фризура во светот

Жарко Настоски