ВИДЕО: Бугарка го има најмоќниот глас на планетата

Од:

Бугарската народна пејачка Смиљана Захариева го доби признанието на „Гинис“ за најмоќниот глас на светот.

По барањето на комисија од Книгата на рекорди лани, таа ја отпеа народната „Излегол Дељо хајдутин” со моќност од 143,8 децибели. При еден од обидите, таа прво ја достигнала бројката од 131 децибел.

До овој миг, тој рекорд го држеше Ник Стефансон, со своите 123 децибели.

Смиљана е професионална пејачка од Пловдив и често настапува ширум светот.

Би можело да ве интересира

Нова песна на „Ареа“ – „Те спомнувам“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Необична песна и уште понеобичен видеоспот на Наташа Малинкова

Ана Ололовска

Канје Вест ја најави својата прва опера

Татјана Ташкова

Концерт на Бело дугме вечерва на плоштад Македонија

Ана Ололовска

„Ние“ песна полна емоции, видео полно стари спомени

Ана Ололовска

Екс фудбалерот Џибрил Сисе сега е ди-џеј, вечер ќе пушта музика во Белград