(ВИДЕО) Бред Пит за повлекувањето на САД од Климатскиот договор: Станува се потопло, нема иднина

Од:

Откако американскиот претседател Доналд Трамп ги повлече САД од Парискиот договор за климатски промени, социјалните мрежи се преплавени со негативни коментари и шеги на негова сметка.

Прв од славните личности кој се јавно реагираше на претседателската одлука беша актерот Бред Пит.

Тој во „Шоуто на Џим Џефрис“ се појави како водител на временска прогноза, соопштувајќи дека САД се повлекле од Парискиот договор и ги објасни последиците по животната средина од таквата одлука.

Стоејќи пред картата на светот обоена во црвено во сите делови, Пит покажувајќи на некои делови рече: „Ќе биде уште потопло, малку овде, малку онде“.

Водителот Џефрис, кој изгледаше помалку шокирано од прогнозата за времето, потоа го праша Пит за предвидувањата за во иднина.

– Нема иднина, одговори актерот.

Би можело да ве интересира

Извештај на ОБСЕ и „Аделфи“: Климатските промени и безбедноста нудат можности за соработка во Југоисточна Европа

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: ЕУ постигна договор за Законот за климата

Ана Ололовска

Гутереш: На работ сме на климатски амбис

Ана Ололовска

Седум климатски активистки уапсени откако ја оштетија банката Барлис во Лондон

Ана Ололовска

Цветањето на јапонските цреши оваа година започна најрано во последните 70 години

Ана Ололовска

Експерти: Придобивките од „драстичното“ дејствување за климата ги надминуваат трошоците

Ана Ололовска