ВИДЕО: Брајан Мeј објави песна „Нови хоризонти“

Од:

Гитаристот од легендарната рок група Квин, Брајан Мeј напиша песна за мисијата на НАСА – „Нови хоризонти“, при која сондата на 1 јануари 2019 достигна најдалеку во Сончевиот Систем.

Музичарот ја објави песната во моментот кога сондата мина најблиску до астероидот наречен „Ултима Тул“ (Крајот на светот). Тој истакна дека песната е посветена на љубопитството и истрајноста на човештвото да стигне колку е можно подалеку.

Меј, како страстен љубител на астрономијата, во 2007 година се врати на факултет за да ја одбрани својата докторска дисертација по астрофизика.

Би можело да ве интересира

Над 3.000 лица од државава ги испратиле своите имиња за мисијата „Марс 2020“

ВИДЕО: НАСА тврди дека открила „Супер Земја“

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Успешно лансиран товарен вселенски брод на „СпејсИкс“

НАСА ќе испрати дрон на сателит на Сатурн

Трамп против мисија на Месечината, го интересира само Марс

НАСА: Овозможени туристички посети на Меѓународната вселенска станица

Татјана Ташкова