ВИДЕО: Безос денеска се додава на „клубот на астронаути“

Од:

Џеф Безос, денеска ќе му се приклучи на „клубот на астронаути“, со првиот свој лет преку неговата компанија „Блу ориџин“.

„Њу Шепард“ ќе биде лансиран во 15:00, а емисијата за  настанот почна во 13:30 часот по македонско време, денеска од космодромот „Лонч сајт уан“, во западен Тексас. Пустинското место на полетувањето е на околу 40 километри од најблискиот град Ван Хорн.

Настанот ќе се пренесува во живо на интернет-страната на „Блу ориџин“.

Летот ќе трае 11 минути. Меѓу патниците е и братот на Џеф, Марк Безос.

Само две недели претходно, еден друг милијардер – основачот на „Вирџин Галактик“, Ричард Бренсон го имаше своето „огнено крштевање“ во вселената. Сепак, целите на „Блу ориџин“ се поамбициозни – во однос на височината до која ќе се издигне леталото „Њу Шепард“ на Безос, но и во однос на иднината и плановите.

Би можело да ве интересира

Нова иницијатива за барање докази за вонземска технологија

Ана Ололовска

Безос нуди две милијарди долари за да се врати во трката за Месечината

Ана Ололовска

„Упорност“ се подготвува го земе првиот примерок од карпа на Марс

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најбогатиот човек на светот утре ќе полета во Вселената

Ана Ололовска

Германска војска отвори вселенски центар

Жарко Настоски

„Блу ориџин“ доби лиценца за пробен лет во Вселената

Ана Ололовска