(ВИДЕО) „Анонимус“ му објавија војна на Илон Маск: Уништуваш милиони животи, очекувај нѐ

Од:

Група која тврди дека е дел од движењето „Анонимус“, повика на „војна“ против Илон Маск, обвинувајќи го основачот на „Тесла“, меѓу другото, за манипулација со цените на криптовалутите.

„Можеби мислите дека сте најпаметната личност, но сега наидовте на рамни на себе”, порачува групата во видеопорака објавена на каналот „Анонимен јутјуб”, кој има околу 145.000 претплатници и на Твитер профил со повеќе од 5,8 милиони следбеници.

Маск, кој исто така го основаше „SpaceX“ и е третата најбогата личност во светот со богатство проценето на 151 милијарда долари, очигледно го привлече бесот на групата со неодамнешните твитови кои ја намалија цената на биткоинот.

„Милиони мали инвеститори навистина сметаа на крипто-валутите за да ги подобрат животите. „Тоа е нешто што никогаш нема да го разберете затоа што сте родени во украденото богатство на рудникот за смарагди во Јужна Африка и немате идеја низ каква борба минува работничката класа”, велат Анонимус.

Групата, исто така, го обвини Маск за експлоатација на детски труд во рудници за литиум низ светот.

„Уживате во репутацијата на милијардер, бидејќи ја искористивте желбата на многумина од нас да живееме во светот на електричните автомобили и истражувањето на вселената. Но, во последно време, вашата внимателно креирана слика е разоткриена и луѓето почнуваат да ве гледаат како уште еден нарцисоиден богат човек кој очајно бара внимание “, велат од групата.

Маск не одговори директно на заканата, но околу 20 минути откако групата го објави видеото, тој се префрли на Твитер. „Не убивајте го она што го мразите, зачувајте го она што го сакате“, порача тој.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Eлон Маск откри дека има aспергеров синдром

Катерина Павлова-Николовска

„Анонимус“ сакаат да ги разоткријат сите злосторствата на полицијата

А1он

„Спејс Икс“ подготвена за историски лет до Меѓународната вселенска станица

А1он

„СпејсИкс“ одложи лансирање на товарна ракета поради ветер

Ана Ололовска

Анонимуси ја презедоа контролата врз нацистички сајт

Наум Локоски

Анонимуси со закани за Трамп

Ана Ололовска