(ВИДЕО) Актерот Феникс Хоакин: „Филмската индустрија е систематски расизам“

Од:

Актерот познат по многуте улоги меѓу кој и од улогата на последниот Џокер во својот говор на Британските академски награди ја спореди филмската индустрија како „систем на опресија“.

dobivaj vesti na viber

Феникс ја освои наградата за најдобра улога во филмот Џокер.

Тој во својот говор ја критикуваше филската сцена и овогодинешниот филмски настан, потенцирајќи дека проблемот не може повеќе да се игнорира“.

Актерот додаде дека му е чест што ја прима наградата и поддршката од академијата, но и дека е засрамен што актерите со друга боја не ја имале истата „привилегија“ како него.

Имено, Феникс не бил единствениот кој испратил критика до британската академија поради истиот пропуст што на овогодинешните награди не биле вклучени и другите раси освен белата.

Би можело да ве интересира

Почнува тринаесеттото издание на „Анимакс Скопје Фест“

Почина човекот кој беше инспирација за филмот „Терминал“ на Стивен Спилберг.

Горан Наумовски

Вечерва започнува 10. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

„Скејтањето не е за девојчиња“ на Дина Дума со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Почина Ен Хеч: холивудската ѕвезда исклучена од апарати

Ана Ололовска

Оливија Њутн-Џон почина по долга борба со ракот на дојка

Ана Ололовска