Вевчани подготвено за годинашниот карневал

Од:

Во пресрет на Стара Нова година и празникот Василица, Вевчани и оваа година ќе биде домаќин на традиционалниот карневал – безграничен театар кој секоја година на 13-ти и 14 јануари собира стотици маскирани лица.

dobivaj vesti na viber

Годинава  ќе гостуваат музичари од Македонија и од соседните земји. Во преткарневалската програма е новогодишниот концерт на КУД Дримкол од Вевчани на 11 јануари, а наредниот ден ќе настапат и Скандал састав, Верица Ристевска, Стрингс – Пламенка Трајковска трио, Пука козметика и Дивље јагоде. На 12 јануари ќе биде презентиран и меѓународниот проект „Карневалот крал на Европа“.

Вевчанскиот карневал официјално ќе почне на 13 јануари напладне и вечерта ќе продолжи со фолк програма и учество на Чаки панкерот, Дијана бенд, Нино Величковски и Благица Павловска. Карневалот завршува на зајдисонце на Василица, 14 јануари, со церемонијално палење на маските. Фрлањето на маските во огнот го симболизира уништувањето на злото, прочистување од лоши духови и влегување со чиста душа во новата година која на тој датум почнувала според стариот календар.

Во изминатите три години Министерството за култура го помага карневалот со еден милион денари. Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ на прес-конференција денеска рече дека  е големо задоволство да се биде дел од настанот.

– Радува фактот што тој од година во година има се поголем број посетители и многу содржини, кои не само што наидуваат на позитивен одѕив кај домашните гости, туку се и предизвик за гостите од странство, кои може да се запознаат со нашата многувековна традиција, рече Недељковиќ.

Градоначалникот на Вевчани Перо Илиевски покани од 12-ти до 14 јануари да се биде во Вевчани за да се види, рече тој, како се негува и развива традицијата од предците.

– Најмногу ме радува што во карневалската поворка се повеќе има млади луѓе, и машки и женски, што не било во изминатиот период. Тоа ни дава голем мотив и сила да и покажеме на јавноста како се штити традицијата и како се исмеваат некои настани, заради подобро утре и за да не грешиме во животот, рече Илиевски.

На новинарско прашање дали општината презела мерки да не се повторат провокации како минатата година, кои предизвикаа меѓуетничка тензичност, Илиевски одговори дека градоначалникот и институциите не може да се мешаат во изборот на маските.

– И лани реков дека во карневалот не може да се меша ниту градоначалникот, ниту некоја институција, но вевчанци се многу мудри и нивната мудрост ќе преовлада. Во минатото не треба да се гледа негативно, туку да се извлечат и позитивностите, додаде Илиевски.

Карневалското дефиле се случува на вевчанските улици, кои стануваат сцени за парада на маски со кои се илустрира инвентивноста и досетливостана на тие што ги носат. Покрај традиционалните маски на Карневалот – Невеста и Зет, Глупав Август, Музичари и Ѓаволи, останатите се по избор на карневалските групи кои секојдневниот и социјалниот живот го исмеваат и преку своите костуми и гестикулацијата.
Специфика на карневалот е што тој не се режира, туку се се одвива импровизирано и спонтано.

Покрај оригиналноста и импровизацијата, карактеристика на овој карневал е неговиот непрекинат континуитет што го прави единствен. Тој е стар над 1.400 години, колку и селото Вавчани, и е интересна комбинација на паганство и модернизам. Негови главни особини се архаизмот, тајноста и импровизацијата и според своите специфичности и автентичност се разликува од сите други карневали во светот.  Од 1993 година Вевчанскиот карневал е член на Федерација на европски карневалски градови.

Би можело да ве интересира

Годинава, атрактивни содржини и учесници на Балканскиот поетски камп за млади “Ванчо Николески”

Пуштен во употреба мултикултурниот центар „Коста Србакоски“ во Вевчани

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Приведени повеќе лица во Вевчани, тврдат дека акцијата била полициска бруталност

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) МВР за акцијата во Вевчани: Не се почитуваа мерките, иако беше договорено

Вевчанскиот карневал ќе се одржи со дел од обичаите и почитување на ковид-протоколите

Ана Ололовска