Уметнички проект „Арт парк“ во Загреб

Од:

Проектот „Арт парк“ ги претвори старите ѕидови околу загрепскиот парк Рибњак – во уметнички платна. Сликарите од Хрватска, Србија, Европа, Северна и Јужна Америка, сите оставија белег со своите графити.

На настанот присуствуваа креативци од повеќе земји. На хрватските уметници Лунар, Смек, Постер, Чез, Кисмо, Тилто Уан и Круно Торн, им се придружија и Ентони Брукс од Чикаго, САД, Кејсер од Лондон, Велика Британија, Номен од Лисабон, Португалија, групата „Повеќе од зборови“ од Дортмунд, Германија, Утопија од Сао Паоло, Бразил, и Призма од Чиле. Тука е и уметницата Јана Даниловиќ од Белград, натаму – Кларxy, Хана Тинтор и Артикал 31 од Загреб и Фио Силва од Аргентина.

„Арт парк“ ќе трае до 8 септември, а галеријата на отворено ќе остане така и потоа.

Би можело да ве интересира

Волшебна шума во срцето на Сингапур

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Ноќ во хотел за едно евро, но под услов престојот да се пренесува во живо

Ана Ололовска

Понуда која не се одбива: Фарските острови нудат бесплатно сместување

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Мистерија стара два века: Розовото езеро во западна Австралија

Татјана Ташкова

Шестгодишно девојче двапати го освои Килиманџаро

Ана Ололовска

Почна најдолгиот непрекинат лет Лондон – Сиднеј

Ана Ололовска