Твитер трајно ќе ги суспендира лажните сметки

Од:

Твитер трајно и без претходно предупредување ќе ги суспендира корисниците кои се претставуваат како постоечки вистински луѓе, откри новиот сопственик Илон Маск.

dobivaj vesti na viber

„Во продолжение, сите профили на Твитер кои се претставуваат без јасно да наведат дека се „пародија“ ќе бидат трајно суспендирани“, напиша Маск на Твитер.

„Пред суспензијата дававме опомена, но сега кога воведуваме широка проверка нема да има предупредување. Маск исто така најави дека секоја промена на името ќе предизвика привремено губење на синиот штиклирање што потврдува дека профилот е автентичен.

Овој потег доаѓа откако платформата, наводно, ги суспендираше корисниците кои ги сменија своите кориснички имиња во Илон Маск, вклучувајќи ја американската комичарка Кети Грифин и актерот Рич Сомер.

По суспензијата, Грифин Маск на Твитер објави дека тоа е направено затоа што „таа се претставувала како комичар“. „Но, ако навистина сака да му се врати сметката, може да ја има… За 8 долари“, напиша тој.

Маск минатата недела го заврши преземањето на платформата во вредност од 44 милијарди долари, веднаш кратејќи го персоналот и воведе месечна претплата за корисниците кои сакаат сина ознака за проверка на автентичноста на сметката.

Би можело да ве интересира

ЕУ му се закани на Маск: Следи ги правилата или ќе го забраниме Твитер

А1он

ЕУ го предупреди Маск дека Твитер мора да ги почитува новите правила

Твитер ги укина мерките за борба против дезинформациите за Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Твитер веќе нема да се бори против дезинформациите околу Ковид-19

„Епл” сака да го отстрани „Твитер“ од продавницата „Ап стор”, Маск збесна

А1он

Твитер се соочува со бројни заминувања на вработени по ултиматумот на Маск

Горан Наумовски