Турција се враќа на голема врата во туризмот

Од:

Туристичките аранжмани за Турција лани забележаа раст од над 22 отсто. Скоро 2,5 милиони патници веќе си го резервирале одморот за летово, соопшти Платформата на тур-оператерите во оваа земја.

– Најмногу интерес покажуваат Европејците, особено Германците, Британците и Русите. За да се оствари целта од 50 милиони посетители за 2019 година, земјата мора да се фокусира на културниот и гастрономскиот туризам, истакна Чем Полатоглу, портпарол на Платформата.

Според статистичките податоци на Министерството за туризам, бројот странски туристи пораснал за 22,3 отсто во првите 11 месеци од 2018 година.

Би можело да ве интересира

Само 13% од интернет корисниците во земјава резервирале одмор онлајн, во ЕУ 50 проценти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Делфините им приредија спектакл на туристите кај Валона

Ана Ололовска

Забрана за Мекдоналдс крај историски објект во Рим

Ана Ололовска

Пилот барал пари од патниците за гориво

Ана Ололовска

Неактивен вулкан се продава за 55.000 евра

Ана Ололовска

Бројот на ноќевања во Виена пораснал за 10 отсто

Ана Ололовска