Трамп го одликуваше кучето Конан

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп го одликуваше со медал и плакета кучето Конан, кое учествуваше во операцијата на американските специјалци, што резултираше со смрт на водачот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади.

– Ова е Кокан. Тој во моментов е најславното куче на светот, рече Трамп, претставувајќи го военото куче пред медиумите во Белата куќа.

Трамп сакаше да го одликува кучето уште од операцијата во северозападна Сирија во октомври, во која тој беше полесно повреден.

Конан се опорави и се врати на должноста.

Би можело да ве интересира

Почнува историското судење за импичмент на Доналд Трамп

А1он

Познати адвокати, обвинители, професори – составен тимот на Трамп за импичментот

А1он

Трамп: Хамнеи да внимава што зборува

Процесот за отповикување на Трамп продолжува во вторник

Предраг Петровиќ

Започна седницата во Сенатот за импичмент на Трамп

Предраг Петровиќ

„Гардијан“: Трамп сака да избегне натамошна воена конфронтација со Иран

А1он