Трамп го одликуваше кучето Конан

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп го одликуваше со медал и плакета кучето Конан, кое учествуваше во операцијата на американските специјалци, што резултираше со смрт на водачот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади.

– Ова е Кокан. Тој во моментов е најславното куче на светот, рече Трамп, претставувајќи го военото куче пред медиумите во Белата куќа.

Трамп сакаше да го одликува кучето уште од операцијата во северозападна Сирија во октомври, во која тој беше полесно повреден.

Конан се опорави и се врати на должноста.

Би можело да ве интересира

Трамп ја именува Ејми Кони Барет за нов судија во Врховниот суд на САД

А1он

Бајден: Трамп молчи за диктаторот Лукашенко

Жарко Настоски

„Езеро и мост Трамп“: Срби од Косово му се заблагодарија на американскиот претседател за поддршката

Горјан Грнчаровски

Трамп: Кина мора да одговара пред светот за пандемијата

Жарко Настоски

Во САД се зголемува бројот на паравоените формации кои го поддржуваат Трамп

А1он

Разврат во британските ноќни клубови пред да стапат во сила новите мерки против коронавирусот

А1он