Тоше Проески добива улица во селото Јабука кај Панчево

Од:

Еден од најдобрите пејачи од пост-југословенскиот простор, Тоше Проески, кој загина во сообраќајна несреќа во 2007 година, ќе добие улица во селото Јабука во близина на Панчево.

Предлогот улица во селото Јабука кај Панчево, во која живеат голем број Македонци, да го носи името на починатиот македонски пејач, упатен е до Градското собрание на Панчево.

Со овој чин, жителите на селото Јабука, каде живееат најмногу Македонци во Србија, сакаат да му оддадат почит на нивниот познат сонародник.

Ова ќе биде прва улица во Србија која ќе го носи името на пејачот од Крушево, кој и ден денес има голем број на обожаватели и чии песни многу често се емитуваат на радио-телевизијските станици во Србија.

Тоше Проески почина пред 12 години во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка во Хрватска.

Би можело да ве интересира

Во Крушево пристигнаа ултрамаратонците кои трчаа во чест на Тоше Проески

Концерт во чест на Тоше Проески на „Десет дена Крушевска република“

ВИДЕО: Некогашната менаџерка на Тоше, Љиљана Петровиќ, станува српска „кралица на цвеќето“

Жарко Настоски

Во Крушево одбележани 40 години од раѓањето на Тоше

Жарко Настоски

Крушево: Почит, сеќавање и ново спомен обележје за Тоше Проески

А1он

ВИДЕО: Премиерот Заев присуствуваше на откривање на спомен обележјето и вечното почивалиште на Тоше Проески во Крушево

А1он