Тирамису со малини

Од:

Освежителен десерт со слаб киселкаст вкус на малини и неодолив чоколаден крем …

Состојки:

за кремот:

6 јајца
6 лажици шеќер во прав
450 г малини
500 г маскарпоне сирење
1 големо пакување пишкоти
300 мл сварено јако еспресо кафе
3 лажици мараскино ликер или рум

за чоколадниот крем:

200 мл павлака за готвење
100 г бело чоколадо
200 г црно чоколадо

Подготовка:

– Во еден сад изматете ги жолчките со шеќерот во прав. Додадете го маскарпоне сирењето и измешајте убаво.

– Во друг сад изматете ги белките во густ шлаг и полека додадете ги во изматените жолчки. Полека измешајте со дрвена лажица.

– За чоколадниот крем загрејте ја павлаката за готвење и во неа растопете го и белото и црното чоколадо. Оставете да се излади.

– Сварете го еспресо кафето и додадете го мараскино ликерот или румот во него.

– Пишкотите натопете ги во кафете и наредете ги во тава.

– Над пишкотите нанесете го чоколадниот крем, а над него наредете ги малините (ако се многу кисели претходно увалкајте ги во 2-3 лажици шеќер во прав).

– На крај целиот колач прекријте го со кремот од маскарпоне.

– Повторете ја истата постапка додека не ги потрошите сите состојки. На крај треба да завршите со кремот од маскарпоне и искапете со чоколадниот крем.

– Колачот ставете го фрижидер да се излади и потоа исечете го на коцки и послужете.

Би можело да ве интересира

Орео го објави новиот вид на колачиња „Суприм Орео“, нивната вредност е повеќе од 10,000 долари

А1он

Пилешко на кинески начин со зеленчук и нудли

Ана Ололовска

ВИДЕО: Неколку начини како да се подготви вкусно јајце

А1он

5 намирници кои содржат повеќе витамин Ц од портокалот

А1он

11 здрави зачини што задолжително треба да ги имате во вашата кујна

А1он

Јапонскиот „крал на туната“ купил риба од 276 килограми за еден и пол милиони евра

Ана Ололовска