Тестовите на 5Г интернет-брзната ги уриваат ограничувањата

Од:

Според најавите на операторите, комуникациската 5Г мрежа ќе овозможи масовно интернет вмрежување и целосна трансформација на животот и работата на луѓето во „паметното“ дигитално општество.

Иако комерцијалната употреба на светско ниво би требало да отпочне 2020 година, некои технолошки гиганти, како Т-Мобајл, Водафон и кинескиот и корејскиот Телеком, веќе ја тестираат 5Г технологијата. За одреден број луѓе таа е веќе достапна.

Така, на Твитер се појави тест на брзината на 5Г на новиот „Самсунг Галакси С10“, а снимката стана хит на интернет. Брзината на пренос на податоци од 1.098 мегабајти во секунда, за многумина изгледа просто неверојатно.

Би можело да ве интересира

Основачот на Википедија повикува на бојкот на социјалните мрежи

Ана Ололовска

Децата дневно на интернет од два до девет часа

Ана Ололовска

Кој ќе плати за онлајн вестите?

Ана Ололовска

Секој десетти Европјанин никогаш не користел Интернет

Анкета: 86 отсто интернет корисници признале дека биле измамени барем еднаш од лажни вести

Ана Ололовска

Социјалните медиуми потпишаа Повелба за отстранување на насилни содржини

Татјана Ташкова