Тесла со помоќни батерии ќе конкурира на обичните автомобили

Од:

Компанијата Тесла се подготвува да ги намали цените на своите автомобили до ниво на цените на автомобилите со мотори со внатрешно согорување со воведување многу поефтин батерии со подолг рок на траење.

Батериите ќе има моќност да создаваат електрична енергија за километража од еден милиони миљи (1.6 милиони километри), со капацитет на полнења зголемен од 1,6 илјади до 6.000.

Според достапните информации, акумулаторот ќе биде вграден во новите автомобили Тесла Модел 3 од кинеско производство, а потоа ќе почне да се вградува и во другите модели електро автомобили достапни на европскиот и американскиот пазар.

Елон Маск, основачот на Тесла, треба да го најави новиот акумулатор на компаниски настан при крајот на мај наречен „Ден на батерија“. Продажбите се планирани да започнат при крајот на 2020 година.

Батериите ќе се призведуваат во партнерство со „Амперекс технолочи“, кинески гигант за производство на батерии.

Компанијата најави дека со новите батерии, цените на најновите модели електро автомобили Тесла можат да се намалат до цените на обичните автомобили.

Би можело да ве интересира

Маск: Близу сме до петтото ниво на самоуправувачко возење

Ана Ололовска

Тесла ја надмина Тојота, повредна и од Дизни и Кока Кола

Ана Ололовска

Фолксваген нема да гради фабрика во Турција

Ана Ололовска

„Шкода“ освои шест награди „Семеен автомобил на годината“ во изборот на читатели на „АУТО Штрасенверкер“

Ана Ололовска

Нов SEAT Ateca 2020: засилување на успешната приказна

Ана Ололовска

Како другите земји го промовираат автогасот

А1он