Тесла камион снимен без возач на автопат

Од:

Пред извесно време на интернет се појави снимка од магистрала во Калифорнија, каде што, се чини, прототип на електрокамионот на компанијата Тесла, „семи“ се движи без возач зад воланот.

Можно е, сепак, тој впечаток да е резултат на случаен одраз во предното стакло, којшто создал оптичка илузија. Всушност, возачот најверојатно си е на место.

Доколку, сепак, од „Тесла” на автопатот извадиле самоуправувачки камион без возач, тоа би значело сериозни проблеми за компанијата, во смисла на казни и можна забрана за патни тестови на самоуправувачките системи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Прв комерцијален лет на електричен хидроавион

Ана Ололовска

ВИДЕО: Илон Маск загуби 770 милиони долари по презентацијата на електричниот пикап „Тесла“

Тесла го презетираше своето прво електрично теренско возило

Ана Ололовска

ВИДЕО: Рекламата за „Ајфон 11“ собира негативен публицитет

Ана Ололовска

Гит-Лаб објави забрана за вработување на инженери Кинези и Руси

Ана Ололовска

МИТ ги претстави своите нови паметни „робокоцки“

Ана Ололовска