Температурата на Антарктикот повторно урива рекорди

Од:

Првпат во историјата температурата на воздухот на Антарктикот се искачи на 20 степени Целзиусови.

Научниците на антарктичкиот остров Сејмур на 9 февруари измерија 20,75 степени, што е доказ дека температурата во последните години расте со голема брзина.

Претходниот рекорд од 19,8 степени бил во 1982 година. Се чека рекордните температури да ги потврди Светската метеоролошка организација.

Научниците собираат податоци за температурата на секои три дена, а новиот рекорд го опишаа како „неверојатен и ненормален“.

И додека температурите во источниот и централниот дел на Антарктикот се релативно стабилни, во западниот дел загревањето на океанот влијае врз топење на глечерите, што доведува до пораст на нивото на морето.

Аргентинската метеоролошка станица „Есперанса“, што е лоцирана во северниот дел на Антарктикот, на 7 февруари измери 18,3 степени Целзиусови. Со тоа беше соборен претходниот рекорд од 17,5 степени Целзиусови измерени во март 2015 година.

„Есперанса“ ја мери температурата на воздухот на Антарктикот од 1961 година.

epa08212413 A handout photo made available by the National Aeronautics and Space Administration (NASA) of a satellite image showing the Pine Island Glacier (PIG) in Antarctica, 10 February 2020 (issued 12 February 2020). Images from the European Space Agency (ESA)’s Sentinel-1 satellites showed on 09 February 2020 that a large iceberg, which was big enough to earn the name B-49, had finally calved from the glacier. EPA-EFE/NASA EARTH OBSERVATORY HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Според Светска метеоролошка станица Антарктикот е место каде најмногу е зголемена температурата на воздухот во последните 50 години, при што е забележано пораст на температурата за три степени.

Би можело да ве интересира

Половина милион школки пронајдени мртви на плажа во Нов Зеланд

Ана Ололовска

Британија инвестира 1,6 милијарди долари во суперкомпјутер за климатски прогнози

Ана Ололовска

ОН почнаа најголемо испитување на јавното мислење во светот за климатските промени

Драган Поповски

Пронајдени фосили од желка со големина на автомобил

Ана Ололовска

(ВИДЕО) НАСА: Вo сабота Земјата ќе биде изложена на сериозна закана од Вселената

Драган Поповски

Се намалува бројот на пингвини на Антарктикот

Ана Ололовска