Струмица почнува да го живее ритамот на карневалот

Од:

Од вечер градот под Царевите кули почнува да живее во ритамот на карневалот. Со карневалската забава и дружење на гостите од странство со преставници на карневалските групи од Струмица, која почнува во 18 часот и одржувањето на традиционалниот маскенбал во Хотелот „Сириус“ со почеток во 21 часот, на кој се избираат принц и принцеза на Струмичкиот карневал, официјално се означува почетокот на струмичката карневалска треска.

Токму маскенбалот е првиот барометар за понудата на маски и нивниот квалитет за главниот настан-Интернационалната карневалска вечер, која се одржува утре. На неа ќе продефилираат околу две илјади учесници распоредени во 47 групи од земјава и странство.

Почетокот на кулминацијата на струмичките карневалски празнувања е закажан во 18.30 часот кога низ улиците на Струмица ќе потече река од маски. Жири комисијата ќе ги оценува нивните креации, а за најдобрите во повеќе категории се предвидени парични награди.

Би можело да ве интересира

Откажан карневалот во Струмица

Ана Ололовска

Нема откажување на Струмичкиот карневал, ќе се следат препораките од надлежните

А1он

Во Струмица почнуваат карневалските празнувања

Ана Ололовска

Згодни девојки во провокативни костими се на улиците на Рио: Започна карневалот во Бразил

Ана Ололовска

Струмичкиот карневал ќе одбележи три децении организирано постоење

Ана Ололовска

Вевчани ги живее своите два дена возбуда со карневалот под маски

Ана Ололовска