Стогодишен милијардер сè уште секој ден доаѓа на работа

Од:

Најстариот милијардер во светот Чанг Јун Чунг од Сингапур има 100 години, но секој ден оди на работа, бидејќи, како што вели дома му било многу здодевно.

Иако ја предаде улогата на извршен претседавач на својот син Тео Сионг Сенг, Чанг вели дека одењето на работа е негова навика.

– Секој ден ги запишувам моите активности во дневник, вели Ланг и дополнува дека претставниците на сите оддели доаѓаат да го видат. За него, тоа е начин за умот да му биде активен и да остане во контакт со компанијата за изградба на бродови, која ја основал во 1967 година.

Тео вели дека татко му го научил дека луѓето треба да ве послушаат не поради авторитетот, не поради моќта или затоа што сте сурови, туку поради интегритетот и квалитетот ќе ве почитуваат, а потоа и послушаат.

Би можело да ве интересира

Соборен светскиот рекорд во пливање во океан

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Со осветена вода против алкохолизмот

Ана Ололовска

Уапсен осумдесетгодишен „празничен крадец“ во САД

Ана Ололовска

Тело исчезнато пред 22 години, најдено благодарение на „Гугл-мапс“

Ана Ололовска

Уапсен 66-годишен маж за кражбата на позлатената WC школка од замокот „Бленам“

Ана Ололовска

По свадбата им ги украле сите подароци и БМВ-то на младоженецот

Ана Ололовска