Стив Џобс не бил отсекогаш примерен татко

Од:

Покојниот основач на компанијата „Епл“, Стив Џобс немал толку хармоничен однос со неговата ќерка Лиза Бренан Џобс, како што е прикажано во филмот за неговиот живот.

dobivaj vesti na viber

Џобс ја добил Лиза Никол од врската со неговата другарка од сердно училиште Крисен Бренан, кога имал 23 години. Сепак, Џобс не бил присутен кога таа се родила и ја посети по неколку дена за да и даде име.

Иако новиот компјутер се викаше Лиза (Lisa), тој никогаш не призна дека тоа име го дал по неговата ќерка и тврдеше дека тоа е само акроним за „локална интегрирана системска архитектура“ (ЛИСА).

Тој во почетокот воопшто не ни признавал дека е татко на Лиза, а кога добил потврда со ДНК анализа, тврдел дека тестот е нецелосен. Дури подоцна се извинил поради тоа и ја прифати одговорноста за детето, исплаќајќи и на нејзината мајка по 385 долари месечно согласно судската одлука.

Иако заработуваше милиони, подоцна имаше обврски да плаќа само 500 долари алиментација.

Односот со ќерката го подобрил дури кога таа почнала да оди во средно училиште и тогаш ја поканил да живее во неговата куќа. Таа запишала студии на Харвард и дипломира во 2000 година.

Во интервју по смртта на татко и, Лиза рече дека без оглед на се, сепак му била благодарана.

– Тој не поттикнуваше да ги оствариме своите соништа. Можеби би било премногу за мене да ме натераше да одам по неговите стапки, рече Лиза.

Би можело да ве интересира

Прв случај на вработени во малопродажбата на Епл да се приклучат на синдикатот

Ана Ололовска

Повеќе лица излегле од продавница во Амстердам каде вооружено лице држи заложници

А1он

Заложничка драма во продавница на Епл во Амстердам

А1он

Апликацијата на Трамп најверојатно од утре во продавницата на Епл

Ана Ололовска

Програмери на апликации во App Store заработиле повеќе од 260 милијарди долари од 2008 година

Ана Ололовска

„Епл“ достигна пазарна капитализација од 3.000 милијарди долари

А1он